Kıbrıs Tüp Bebek İletişim Bilgileri

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi Logo

EN | FR | AZ | DE

 

Ana Sayfa           Hakkımızda            İnfertilite            Tedavilerimiz            Merak Edilenler             SSS           İletişim

Kıbrısta tüp bebek ve donasyon tedavisi

 

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi

 

 

Cinsiyet Seçimi (Cinsiyet Tayini)

 

Tedavi Şekli: Cinsiyet seçimi (Tüp bebek ile cinsiyet tayini)
Hedef Hasta Kitlesi: Aile planlaması için bir sonraki çocuğunun cinsiyetini gebelik öncesinde seçmek isteyen çiftler, veya genetik rahatsızlığı bulunan ve seks kromozomlarından geçişli olacak şekilde doğacak olan çocuklarının genetik hasarlı olma ihtimali bulunan çiftler için uygun bir yöntemdir.
Maliyet: Kıbrıs Tüp Bebek Merkezinde alternatif cinsiyet seçimi tedavileri uygulanmaktadır. Her tedavinin maliyeti farklıdır. Size uygun tedavi yöntemini belirlemek ve bu tedavinin maliyetini öğrenmek için lütfen bizlere ulaşınız.

 

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezinde Tüp Bebek tedavisine ilaveten bebek cinsiyet seçimi, yani gebelik öncesi cinsiyet belirlemesi de yapılabilmektedir. Genellikle ikinci veya üçüncü çocuklarında aile planlaması nedeni ile bebek cinsiyeti seçmek isteyen hastalarımıza PGD (PGT) olarak adlandırılan genetik tanı yöntemi ile veya MicroSort (sperm ayrıştırma) yöntemi ile bu fırsatı sunmaktayız.
 

MicroSort yöntemi, Amerika kıtası dışında ilk defa merkezimizde uygulanmaya başlanmış olup, sadece merkezimiz Kıbrıs Tüp Bebek Merkezine patent edilmiş bir teknolojidir. MicroSort yöntemi, gebelik oluşmadan önce sperm'in kız ve erkek, yani X ve Y hücrelerine ayrıştırılıması işlemine verilen isimdir. Flow sitometri ayırma teknolojisi yardımı ile X (kadın) veya Y (erkek) kromozomları içeren spermler birbirlerinden özel bir boyama yöntemi kullanılarak ayırıştırılır. Tekniğin uygulanacağı sperm örneği hazırlandıktan sonra floresans boya kullanılarak boyanır; boyanan spermlerin her birinin DNA’ları geçici olarak bu boyayı hapseder. Boyalı spermler flow sitometri cihazında tek sıra biçiminde lazer ışından geçmek sureti ile boyanan spermlerin parlaklığı (floresans ışıması) gözlemlenir. X (kız) kromozomu içeren spermler daha fazla boyayı içerisine hapsettiğinden Y (erkek) kromozomu içeren spermlere kıyasla daha parlak olurlar. Bilgisayar yazılımı aracılığı ile bu parlaklık farkı belirlenir ve flow sitmetri cihazına verilen mesaj ile istenilen hücrelerin ayırıştırılması gerçekleştirilir.

 

Farklı yöntemler kullanılarak ayırıştırılan spermler istenilen cinsiyeti elde etme amaçlı kullanılır:
1) İntrauterine İnseminasyonu (IUI): Kadının Ovulasyon gününde, erkekten de semen örneği alınarak ayırıştırılmak üzere hazırlanır. Ayırıştırılan spermler daha sonra hemen intrauterine inseminasyon yönteminde kullanılır.
2) İn Vitro Fertilizasyon (IVF) + İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI): Sperm örneği dondurulmuş olarak önceden veya ayrıştırmanın yapılacağı gün elde edilebilinir. Ayırılan sperm örnekleri aynı gün veya dondurularak daha sonra kullanılabilir.
3) IVF + ICSI ve Preimplantasyon Genetik Tanı (PGD): Yukarıda belirtildiği üzere, ayırıştırılması önceden yapılıp dondurulmuş veya aynı gün içerisinde hazırlanmış örnekler de bu yöntemlerde kullanılabilir. Ayırılan sperm örnekleri aynı gün veya dondurularak daha sonra da kullanılabilir.

 

Bilinmesi gerekir ki, MicroSort yöntemi, sperm ayrıştırma hususunda %85 civarında başarısı olan bir yöntemdir. Bu yüzden, gebelik elde edildiği taktirde istenilen cinsiyette çocuk sahibi olma ihtimaliniz %85 dolaylarındadır. Şayet garantili bir cinsiyet seçimi arzu edilirse, PGT yöntemi mutlaka uygulanmalıdır.


Genetik tanı (PGT/PGD) yöntemi ile sadece cinsiyet belirlemekle kalmıyor, aynı zamanda birçok genetik hastalık taraması da yapabiliyoruz. PGT yöntemi implantasyon dönemi öncesi (embryonun tutunma dönemi) embriyodaki genetik bozuklukların anlaşılmasına olanak sağlar. Böylece genetik bozukluğa sahip bir çocuk doğurma riski hamileliğin en başından itibaren önlenmiş olur. İleri yaştaki kadınların yumurtalarındaki kromozomal anomali orani % 60 'lar üzerindedir. Bu nedenle ileri yaş gebeliklerinde sağlıklı embriyonun seçilmesi amacıyla PGD önerilmektedir. Transfer öncesi normal kromozom yapısına sahip embriyo seçimiyle kromozomal bozukluğa bağlı düşük riski de önlenmiş olur. Kromozomlardaki sayısal anomaliler FISH (Floresan In Situ Hibridizasyon) tekniği ile incelenirken, tek gen bozuklukları için PCR (polymerase chain reaction) kullanılmaktadır. Ülkemizde sık rastlanan talasemia ve orak hücreli aneminin de tanısı amacıyla da PGD uygulamaları yapılmaktadır. Sonuçta uygun vasıfta embriyolar transfer edilir. Böylece tüp bebek programına giren hastaların evlerine sağlıklı bebek götürmeleri sağlanmış olur.

'Tüp bebek' bölümümüzde yer alan 5 aşamalı tüp bebek tedavisi, cinsiyet seçimi programında da aynen uygulanır. Tek fark, 3. aşamanın sonrasında, embriyolar rahime transfer edilmeden önce, biyopsi metoduyla genetik tanı işlemine tabi tutulur. Genetik hastalıkları olmayan ve istenilen cinsiyette olan embriyolar daha sonra rahime yerleştirilerek gebelik oluşturulur.

KKTC'de bulunan merkezimiz Kıbrıs Tüp Bebek Merkezinde, cinsiyet seçimi için yapılan tüp bebek işlemlerinin başarı oranlarını 'başarı oranları' bölümünde bulabilirsiniz.

Maliyet bilgileri veya diğer sorularınız için bizlere ulaşın.
 

Bu bilgiyı yararlı bulmuşsanız, sosyal medya'da paylaşın!

 

 

 

TEDAVİLERİMİZ

 

Aşılama IUI tedavisi ile gebelik

Aşılama (IUI)

En basit ve en doğala yakın olan infertilite tedavisi olan aşılama, tüp bebek tedavilerine göre daha düşük bir başarıya sahiptir.

 

 

Kıbrısta Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek (ICSI)

Tüp Bebek tedavisi, sperm ve yumurta hücrelerinin laboratuvar ortamında birleştirilmesi metodudur. Mikroenjeksiyon (ICSI)...

 

 

Mini ilaçsız düşük ilaç dozu ile tüp bebek tedavisi

Mini IVF

Mini IVF tedavisi, yine ileri yaşta over rezervi azalmış olan hastalarımızda az sayıda fakat yüksek kalitede yumurta elde etmek ...

 

 

Yumurta Nakli, Yumurta Bağışı ve Yumurta Donasyonu

Yumurta Donasyonu

Kendi yumurtası ile gebelik elde edemeyen, erken menopoza girmiş kadınlar için yumurta nakli ile yüksek başarı şansı.

 

 

Sperm donasyonu ile tüp bebek tedavisi, Kıbrıs.

Sperm Donasyonu

Azospermi teşhisi konmuş, ve cerrahi yöntemler ile sperm elde edememiş erkek hastalarımız için sperm donasyonu tedavisi.

 

 

40 yaş üzeri kadınlarda tüp bebek ile başarı için sitoplazmik transfer

Sitoplazmik Transfer

Sitoplazmik transfer, özellikle 40 yaş ve üzeri kadınlarda tüp bebek ile başaerı şansını artıran bir uygulamadır.

 

 

Tandem IVF, Tandem siklus yöntemi

Tandem Siklus

Hem kendi yumurtanız, hem de donör yumurtası ile gebelik şansınızı oldukça artırabilirsiniz.

 

 

Cerrahi sperm arama ve sperm elde etme yöntemleri

Cerrahi Sperm Arama

Azospermi tanısı konmuş erkek hastalarda cerrahi yöntemlerle sperm elde etme tedavileri.

 

 

Taşıyıcı Anne, Kiralık Anne yöntemi ile tüp bebek tedavisi

Taşıyıcı Annelik

Rahmi çocuk doğurmaya müsait olmayan veya doğuştan rahmi olmayan kadınlar için.

 

 

Kıbrısta Cinsiyet seçimi, tüp bebek ile cinsiyet tayini

Cinsiyet Seçimi

Cinsiyet seçimi veya cinsiyet tayini, aile planlaması amacı ile uygulanmaktadır. PGT ve Microsort yöntemleri ile cinsiyet seçimi...

 

 

Genetik Hastalık önleme, embriyo seçimi PGT ve PGD tedavisi

Genetik Tanı Yöntemleri

Ailesinde kalıtsal hastalık bulunan, veya açıklanamayan infertilite grubunda bulunan hastalar için uygun bir tedavi şeklidir.

 

 

 

 

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi, 2014

143 Bedrettin Demirel Caddesi, Kumsal - Lefkoşa / Kıbrıs

Tel: 0392 227 9342 / 0548 830 1699 / 0392 229 1415

.