Tweetle

 

 

 

Hızlı Erişim Linlkeri

 

 

 

 

 

 

 

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi İletişim Bilgileri

 

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi Başarı Oranları

 

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi Merak Edilenler

 

 

 

 

 

 

.

 

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi, © all rights reserved

                                                                                                                                                                                                                                                             Designed by Ahmet Ozyigit

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi

 

Tüp Bebek ile Cinsiyet Seçimi (Cinsiyet Tayini)

 

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezinde Tüp Bebek tedavisine ilaveten bebek cinsiyet seçimi, yani gebelik öncesi cinsiyet belirlemesi de yapılabilmektedir. Genellikle ikinci veya üçüncü çocuklarında aile planlaması nedeni ile bebek cinsiyeti seçmek isteyen hastalarımıza PGD (PGT) olarak adlandırılan genetik tanı yöntemi ile bu fırsatı sunmaktayız.

Genetik tanı (PGT) yöntemi ile sadece cinsiyet belirlemekle kalmıyor, aynı zamanda birçok genetik hastalık taraması da yapabiliyoruz. PGT yöntemi implantasyon dönemi öncesi (embryonun tutunma dönemi) embriyodaki genetik bozuklukların anlaşılmasına olanak sağlar. Böylece genetik bozukluğa sahip bir çocuk doğurma riski hamileliğin en başından itibaren önlenmiş olur. İleri yaştaki kadınların yumurtalarındaki kromozomal anomali orani % 45 'ler üzerindedir. Bu nedenle ileri yaş gebeliklerinde sağlıklı embriyonun seçilmesi amacıyla PGD önerilmektedir. Transfer öncesi normal kromozom yapısına sahip embriyo seçimiyle kromozomal bozukluğa bağlı düşük riski de önlenmiş olur. Kromozomlardaki sayısal anomaliler FISH (Floresan In Situ Hibridizasyon) tekniği ile incelenirken, tek gen bozuklukları için PCR (polymerase chain reaction) kullanılmaktadır. PGD'de 4 hücre safhasından sonra embriyodan bir veya iki hücre alınarak tetkik için kullanılır. Alınan hücreler embriyonun gelişimine engel olmaz. Daha sonra bu hücreler kromozomal olarak incelenebilir ya da ailede bilinen genetik bir hastalık var ise bu hastalık yönünden tetkik edilebilir. Ülkemizde sık rastlanan talasemia ve orak hücreli aneminin de tanısı amacıyla da PGD uygulamaları yapılmaktadır. Sonuçta uygun vasıfta embriyolar transfer edilir. Böylece tüp bebek programına giren hastaların evlerine sağlıklı bebek götürmeleri sağlanmış olur.

Bu yontem sayesinde aile planlamasi amaci ile cinsiyet secimi de yapilabilmektedir. Gebelik elde edildigi taktirde arzulanan cinsiyette bebek sahibi olma sansi 100%'e yakinidir. Cinsiyet seçimi (cinsiyet tayini) için yapılan genetik tanı işlemimde birçok genetik hastalığın da önüne geçilebilmektedir.

'Tüp bebek' bölümümüzde yer alan 5 aşamalı tüp bebek tedavisi, cinsiyet seçimi programında da aynen uygulanır. Tek fark, 3. aşamanın sonrasında, embriyolar rahime transfer edilmeden önce, biyopsi metoduyla genetik tanı işlemine tabi tutulur. Genetik hastalıkları olmayav ve istenilen cinsiyette olan embriyolar daha sonra rahime yerleştirilerek gebelik oluşturulur.

 

Merkezimiz ayrıca 2011 yılından itibaren, MicroSort yöntemi ile dünyada cinsiyet seçimi sunabilen ikinci adres olmuştur. Tüm Avrupa, Asya ve Orta Doğu'da MicroSort patentini elinde tutan tek merkez olarak bu hizmeti sunmanın gururunu yaşıyoruz. MicroSort yöntemi için detaylı bilgiye bu likten ulaşabilirsiniz.

KKTC'de bulunan merkezimiz Kıbrıs Tüp Bebek Merkezinde, cinsiyet seçimi için yapılan tüp bebek işlemlerinin başarı oranlarını 'başarı oranları' bölümünde bulabilirsiniz.

Maliyet bilgileri veya diğer sorularınız için 'iletişim' bölümünden bizlere anında mesaj atabilirsiniz.

 

Cinsiyet Seçimi ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını Sıkça Sorulan Sorular bölümümüzde bulabilirsiniz.

 

 


 

 

 

 

Drop Down Menu

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

.

 

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi

Sosyal Medya